Jak vybrat kojenecký kabátek, bundu nebo vestu?

Kabátky, bundy a vesty pro kojence jsou praktickou součástí dětského prádelníku. Nožičky má miminko většinou schované v kočárku pod dekou, ale vrchní část těla zakrytá není, a tak právě bundy, kabátky a vestičky zahřívají a dělají parádu.
 
 
 
 

Kde nakupovat

Kabátky, bundy a vesty pro kojence můžete nakoupit v kamenných obchodech. Tam si je prohlédnete a přesvědčíte se o všem na vlastní oči. Nakupovat můžete také v internetových obchodech. Ideálně tam, kde mají zboží skladem nebo jsou schopni informovat o dodací době, kde umí poradit, třeba ihned přes on-line chat nebo na zelené lince.
 
 

Jak vybrat kojenecký kabátek, bundu či vestu

Při výběru kojeneckého kabátku, bundy a vesty se můžete řídit různými kritérii. Důležité kritérium výběru je materiál, velikost, barva, střih, zapínání, kapuce. 
 
Kabátky, bundy a vesty jsou nezbytné kusy oblečení, zejména v chladnějších dnech, které budete potřebovat ve výbavičce pro miminko. Při oblékání Vám usnadní práci, pokud budete mít bundu, vestu či kabátek na zapínání, ať již na zip, suchý zip, knoflíky nebo patentky. Důležitým kritériem bude materiál. Pro chladnější dny je potřeba teplejší kabátek či bunda, pro teplejší dny stačí tenčí materiál nebo vestička. Na mysli mějte také to, zda potřebujete u kojeneckých kabátků a bund kapuci. U ležícího miminka ji budete muset miminku dát na hlavu, aby ho netlačila. 
 
 

Materiál

Při výběru kojeneckého oblečení je jedním z nejdůležitějších kritérií materiál. Kojenecké oblečení, tedy i kabátky, bundy a vesty, musí být pohodlné, prodyšné, musí odvádět vlhkost, musí v létě chladit a v zimě hřát, nesmí profouknout. Miminka mají citlivou pokožku, ale bundy, kabátky a vesty miminkům neoblékáme na holé tělo, proto nemusí být jen z přírodních materiálů. Na výrobu kabátků, bund a vest se většinou používá polyester (fleece), bavlna, polyamid
 
 

Zapínání bund, kabátků a vest

Bundy, kabátky a vesty mají většinou nějaké zapínání. Jen výjimečně se oblékají přes hlavu, což je u malých miminek náročnější. Kojenec má proti tělíčku velkou hlavu, proto bude praktičtější, pokud bude mít kabátek či bunda zapínání. Zapínání bývá vepředu po celé délce. Bundy, kabátky a vesty mají různé typy zapínání – zip, knoflíky, patentky, suchý zip. Zip je praktický z důvodu rychlého zapínání. Knoflíky, pokud jsou po celé délce bundičky, dají při oblékání trochu zabrat. Zapínání na cvočky/patentky je vcelku praktické a rychlé. U zimních bund a kabátků je rozhodně nejvhodnější zip, který je krytý, aby na miminko neprofukovalo.
 
 

Velikosti kabátků, bund a vest

Oblečení pro kojence má být tak akorát. Volné, ale ne příliš. Kojenecké oblečení začíná u velikosti 50/56 a končí obvykle velikostí 86. Bundy, kabátky a vesty jsou samozřejmou součástí i batolecího šatníku, tedy velikostně pokračují dál. Řídit se pouze označení velikosti by mělo být orientační. Záleží především, jak dítě roste. Bundy a kabátky mohou mít dlouhé rukávy, ale přitom na délku být kratší, proto je vždy lepší volit velikost o číslo větší. Rukávy se vždy dají ohrnout. Dítě má mít oblečení tak, aby se v něm cítilo pohodlně.
 
 

Barvy a vzory

Při výběru oblečení pro miminka jsou nejčastější barvy rozdělené podle pohlaví. Holčička růžová a její odstíny a pro chlapečka modrá a její odstíny. Miminkům sluší jemné pastelové barvy. Kabátky, bundy a vesty mohou být jednobarevné, s obrázky, se vzorem či výšivkou, ale i vícebarevné. 
 
 
 
Nákupního rádce vytvořil: Mimulo.cz